Záver sezóny 2023

 

V nedávnej minulosti patril záver sezóny pretekom v okolí Zvolena pod názvom Cena TIKO športu. Niektoré ročníky si pamätám dodnes, aj keď to už bolo pomerne dávno. Nie raz sa stalo, že padal prvý sneh a my sme sa lúčili so sezónou v dobre známom lese nad Kováčovou, alebo na Sliači. V ostatnom období patrí záverečné slovo pretekom Jelení paroh a Kravský roh, kedysi tiež organizované v okolí Zvolena. Časom sa veci vyvíjajú a prechádzajú zmenami a záštitu nad týmto podujatím prebral klub ŠK Sandberg Bratislava. Tento rok sme sa na posledné preteky sezóny vybrali do Kamenca pod Vtáčnikom. Takým malým úvodom do zimnej prípravy môžeme označiť aj Nox Quaerox, pre niektorých našich členov úspešné podujatie aj tento rok, ale o tom až neskôr.

 

Pred samotnými záverečnými pretekmi sa v prvý októbrový piatok stretávame na strelnici v Malinovej, kde pripravujeme cieľový koridor a zázemie pre preteky v nočnom orientačnom behu. Očakávame približne stovku odvážlivcov, ktorí sa rozhodnú bojovať o tituly Majstra Slovenska v tmavom lese, len s čelovkou, mapou a dávkou adrenalínu vo svojich žilách. Prípravy prebehajú pokojne, nápomocný bol aj starosta obce p. Juraj Stiffel, ktorý sa aktívne zaujíma o to, aká partička sa v ich obci rozhodla takéto podujatie zorganizovať.  Dobrovoľníci z miestneho hasičského zboru pripravujú bufet a my ostatní už očakávame prvých pretekárov v cieli. Tam panuje trochu netypická atmosféra, keď niektorí pretekári hlásia stret s medveďom. Zisťujeme lokality hlásených stretov a na dané miesta vyrážajú viacerí naši členovia, či už pešo, alebo na terénom aute. Nik z nich stret nepotvrdil, no pre pretekárov sa snažíme urobiť maximum, čo môžeme a priebežne si stále hlásime aktuálny stav. Našťastie sa nikomu nič nestalo a všetci pretekári sú okolo 23. hodiny v cieli. Posledný dobiehajúci, náš kamarát Adam, si vychutnáva na dobehu potlesk, my balíme a poberáme sa spať. Niekoľko z nás využíva ponuku pána starostu a prenocuje v kultúrnom dome. Výborný servis s praženicou na raňajky len umocňuje pozitívny pocit, ktorý celý čas z miestnych obyvateľov máme. Aj touto cestou by sme sa im všetkým chceli poďakovať za ich ústretovosť a pomoc.

 

VÝSLEDKY MSR NOB

Nasledujúce ráno sa už premiestňujeme na verejné táborisko v Gepňárovej doline, kde sa stretávame v počte 15 pretekárov a niekoľkých ľudí tvoriacich doprovod. Celkovo sú na lúke necelé dve stovky pretekárov, na ktorých čaká v sobotu prevažne čistý dobre priebežný les. Terén umožňoval rýchly beh a tak o výsledku rozhodovali aj malé chyby. Nás mrzí zranenie Janky a prajeme skoré uzdravenie prsta na jej ruke.

VÝSLEDKY SOBOTA

V nedeľu to už bol v lese úplne odlišný terén plný skál, skalných veží, zrázov a menších skalných miest. Všade skaly a ešte raz skaly. Smerné časy neboli vo väčšine kategórií dodržané, čo len potvrdzuje náročnosť daných pretekov.

VÝSLEDKY NEDEĽA

Všetci sa asi zhodnú, že to bol náročný predĺžený víkend plný výziev. Naše nočné v teréne, kde je náročné sa orientovať aj počas dňa, ukončený ba priam až horolezeckými výkonmi v skalách nad Kamencom. Len doplním, že putovnú trofej Jelení paroh si po dlhšej dobe vybojoval opäť Banskobystričan Daniel Pompura. Cenu Kravský roh nad hlavu mohla zodvihnúť jeho oddielová kolegyňa z klubu ŠK Terezka Banská Bystrica Tereza Korpasová. Nie, klub sa nevolá tak, kvôli nej, ale názov oddielu je odvodený od inej Terezky :-).

Ako bolo načrtnuté v úvode článku, záver sezóny , resp. úvod prípravy tej zimnej, v ostaných rokoch v Banskej Bystrici patrí podujatiu Nox Quaerox, ktoré organizuje partička z občianskeho združenia Outdoor Institute. My sa daného podujatia s heslom „Nie je dôležité nájsť, ale hľadať“ vždy v nejakom počte zúčastníme. Veď na putovnej trofeji je niekoľko mien členov nášho klubu. Tohtoročný 10. ročník bol jubilejný a nám urobila radosť dvojica tímu „Muchy“, keď sa opäť podarilo vrátiť trofej pre najúspešnejší tím do našich rúk. Nox Quaerox nie je len o orientácii, no je dosť aj o taktike a sme radi že ĽuboviEmou sa to tento rok podarilo.

 

Zimná príprava sa začína a pre tých, ktorí by chceli pred vianočným prejedaním niečo zhodiť, odporúčame tréningy v telocvični. Budú prebiehať už od nasledujúceho týždňa každý štvrtok o 17:30 na ZŠ Spojová.

MiroH