JESEŇ 2023

 

Jesennú časť sezóny sme začali podobne, ako sme končili tú jarnú. Cestovali sme do miesta, kde sa konali posledné preteky v orientačnom behu pred niekoľkými rokmi. Je pravdou, že sme po terénoch v okolí Pukanca poškuľovali pred časom aj my, no nakoniec sa rozhodli daný terén využiť kamaráti z klubu Viatoris Zvolen. Snáď to nevyznie od bystrických „pažravcov“ tak, že sme opäť chceli niečo uchmatnúť Zvolenu my :). Sme radi, že oni to dotiahli do konca a druhý septembrový víkend zorganizovali 1. ročník Veľkej ceny Štiavnických vrchov v Pukanci právne oni.

Spevák z nemenovanej slovenskej kapely v jednej zo svojich piesní spieva: „Čím to je?“ ... že štatisticky sa nám darí získať najviac individuálnych medailí v pretekoch v šprinte ... Na to odpoveď zatiaľ nemáme, no v uličkách bývalého slobodného kráľovského baníckeho mesta sme vyrovnali bilanciu z minulého roku a sedem metálov bolo zavesených na krk týmto našim členom:

Zlatá: Ema (W18), MilanŠ (M45)

Strieborná: Ela (W21), Táňa (W50), Janka (W55), Rasťo (M35)

Bronzová:  Joxe (M40)

VÝSLEDKY MSR ŠPRINT


Z 18 člennej skupiny prekvapili hlavne RasťoJoxe, ktorí sa pretekov aktuálne nezúčastňujú úplne pravidelne, no dokázali svoje prednosti využiť naplno a pretaviť ich do pekného výsledku.

Nasledujúci deň patril už pretekom vo veľmi náročnom členitom, horskom teréne, plnom detailov po ťažbe striebra z dávnej minulosti.  Síce sme sa na štart postavili už v menšej skupine, o dobré výsledky nebola núdza.

1. miesto: Janka (W55), Šimon (M12)

2. miesto: Ema (W18), Rasťo (M35), Igor (M40)

3. miesto: MilanŠ (M45)

VÝSLEDKY INOV-8 CUP

Ešte raz ďakujeme členom klubu Viatoris Zvolen za pekné preteky, len to nešťastné vypisovanie diplomov trvalo strašne dlho. O eliminovaní tohto časovo náročného procesu, veríme, že prebehne debata pri najbližšej konferencii SZOŠ. Je to totiž určite potrebné.

Ale naspäť k téme, lebo dva týždne po Pukanci sme zamierili na západ. Z viacerých dôvodov, sme sa zúčastnili len sobotných majstrovských pretekov a nedeľné preteky štafiet prebehli bez našej účasti.

Majstrovstvá Slovenska na dlhej trati organizovali členovia klubu Sokol Pezinok v Slnečnom údolí pri Limbachu. Názov tejto lokality nezostal nikomu nič dlžný, lebo slnko sme v daný deň vôbec nevideli :). Pršať našťastie prestalo pred štartom prvých pretekárov, v lese bolo trochu mokro, no veľmi pekne. Čistý priebežný les bol ideálny na dlhé prebehy z kontroly na kontrolu. Kopce boli miestami tiež a pre dobrý výsledok bolo potrebné sústredenie počas celého pobytu v lese.

Premiérovú medailu bronzového lesku v našom drese si vybehol Ivan (M50). Doplnila ho Janka (W55) ziskom ďalšej zlatej medaily do svojej zbierky. Dobre mal rozbehnuté preteky aj Igor, no k úspešnej koncovke ho nakoniec limitovalo zranenie.

VÝSLEDKY MSR DLHÁ TRAŤ

Osobne musím opäť pochváliť prístup k organizácii mladých Poláčkovcov, ktorí mali tieto preteky pod palcom. Tak ako minulý rok, aj tento rok dokázali pretekom dodať niečo navyše. Verím, že ak by prialo počasie, pretekári by si zo soboty odniesli omnoho lepšie zážitky doplnené o nové detaily, ktoré preteky v orientačnom behu vedia zatraktívniť. Online výsledky, celkové výsledky vrátane medzičasov pár hodín po pretekoch zverejnených na webe by mali byť samozrejmosťou. Nie každý klub k daným veciam pristupuje zodpovedne a výsledky vrátane medzičasov z pretekov nie sú zverejnené ani nasledujúci deň. Žiaľ, ako som napísal vyššie, neviem hodnotiť preteky štafiet, kde opäť skúšali nové technické možnosti na cieľovej čiare, alebo ako už na niekoľkých pretekoch pred tým, možnosť umiestenia rádiových kontrol, lebo sme sa daných pretekov nezúčastnili. Za zmienku stojí určite možnosť zverejniť postupy cez Livelox. V prípade štafiet je to na Slovensku vec ojedinelá. Ani náš klub v tomto nie je ideálny, je to aj tým, že je nás omnoho menej, ako členov v iných kluboch na Slovensku, no musíme na tom zapracovať všetci spoločne. Ak toto číta niekto zo susednej bratskej krajiny na západ od našich hraníc, musí sa len pousmiať, že toto vôbec ešte spomíname.

Aby som článok nekončil len pripomienkami, čo je potrebné zlepšiť, musím spomenúť našu účasť na Veteránskych majstrovstvách sveta v Košiciach WMOC 2023, ktorých sme sa v auguste niektorí zúčastnili ako pretekári a Andrej v roli predsedu SZOŠ zastrešoval formálnu delegačnú stránku. Musíme uznať, že organizačne „klapalo“ všetko v poriadku. Nik z nás nezaznamenal žiadne zaváhania a počas celých pretekov za účasti viac ako 3000 pretekárov z celého sveta sme sa cítili úžasne. Bolo vidno zanietenie a hlavne skúsenosti, ktoré organizátori z klubu ATU Košce využili na zrealizovanie skvelých pretekov.

Jedna spoločná foto účastníkov WMOC 2023 a KARST CUP 2023.

MiroH

Poďakovanie posielame autorom fotiek, ktoré sme použili v tomto článku, t.j. členom klubu Viatoris Zvolen a Sokol Pezinok.