Posledné celoštátne preteky v tomto roku a Lucka s Kravským rohom :)

 

Posledný tohtoročný víkend v znamení celonárodných pretekov sme strávili v okolí a v centre banského mesta Kremnica.

Za priaznivého teplého počasia sme v sobotu 14. 10. 2017 zamierili na salaš Revolta, pri ktorom bolo organizátormi zabezpečené zhromaždisko. V lese nás všetkých čakal náročný terén plný pozostatkov z banskej činnosti, strmé svahy a skaly. Časť z nás už náročnosť terénu poznala spred dvoch rokov, kedy tu organizátori z ŠK Sandberg Bratislava organizovali preteky a tak väčšina z nás štartovala do lesa s rešpektom. Vzhľadom na atraktívnosť terénov sa viacerí z nás prihlásili do náročnejších kategórií, aby si mohli vychutnať nie len prebehnutie sa v peknom slnečnom počasí, ale hlavne preveriť svoje mapové skúsenosti. Navyše najlepší, ktorí bežali elitné kategórie, bojovali o putovné trofeje Jelení paroh a Kravský roh. Čiastočný oddych od orientačného behu pomohol Lucke (aktuálne sa venuje viac atletike a krosom) a už po tretí raz sa jej meno zapísalo na podstavec trofeje Kravský roh, ktorú si každoročne vybojuje jedna z najlepších orientačných bežkýň na Slovensku. Pre doplnenie, trofej určenú pre najlepších mužov Jelení paroh získal tiež Banskobystričan Michal Krajčík, ktorý háji farby klubu ATU Košice. Sme veľmi radi, že náborovú trať určenú pre začiatočníkov si zabehli aj nováčikovia v našom klube Mirka a Milan, ktorých doplnila Zuzka Trenčanová.

 

Nasledujúci deň patril posledným majstrovským pretekom v tomto roku. V šprintových štafetách súťažili dvojice, kedy šafetu tvorí jedna žena a jeden muž. Prvá na trať vybieha žena a každý absolvuje trať dva krát. Nakoľko sa behalo v uličkách mesta Kremnica položeného do hôr a kopcov, preteky boli veľmi náročné a na záver sezóny dokonale preverili fyzickú pripravenosť všetkých štartujúcich. Náš klub postavil na štart niekoľko štafiet, hlavne v hlavnej elitnej kategórii. Skromne sme očakávali aspoň jednu medailu. Celkom dobre to mali rozbehnuté Lucka s Maťom, ktorí však svoj boj skončili na jednej zo zle orazených kontrol. "Madzinárodná" štafeta, ktorú tvorila dvojica Joxeba a Kassia štafetový stres tiež pretavila do diskvalifikácie. Bežali aj naši "veteráni" :) Táňa a Igor, deti Alex s Jelisejom a opäť aj nováčikovia Mirka s Milanom. Tí predovšetkým zbierali skúsenosti a mohli si tak prvý krát vychutnať čaro pretekov štafiet, kedy nejde len o individuálne výkony, ale je to hlavne o tímovom duchu celého kolektívu. Vo výsledkoch bola najlepšie hodnotená elitná štafeta, ktorú tvorili Ela a Šurgy na konečnom 8. mieste.

 

Šport prináša svoje riziká. Obzvlášť športy, akým orientačný beh určite je. Viacerí, ak nie už všetci z nás sa počas pretekov, prípadne tréningov poranilo. V sobotu sa podarilo spadnúť v miernom svahu aj mne, skončilo to zlomeným malíčkom na pravej ruke a niekoľkotýždňovým liečením. Aj touto cestou by som sa chcel poďakovať Martinovi Václavíkovi a pre mňa neznámemu pretekárovi, ktorých som v lese stretol a neváhali svoje preteky ukončiť, aby mi pomohli dopraviť sa do cieľa. Ich gestá a prijaté správy od ďalších pretekárov dokazujú, že orientační bežci sú jedna veľká priateľská partia. :)

 

Výsledky sobota INOV-8 CUP

Výsledky nedeľa MSR šprintové štafety

 

MiroH