Upršaný, ale úspešný KARST CUP 2022

 

Tohtoročný Karst cup bol veľmi daždivý, ale aj tak sme si ho patrične užili. Sparťanské počasie v priebehu troch etáp zo štyroch, ktoré pre nás pripravili organizátori z klubu ATU Košice preverilo nie len naše fyzické schopnosti, ale hlavne tie psychické. Okrem výborných výsledkov nás potešilo, že pretekov sa po dlhšej odmlke zúčastnili aj naši „už rodičia“ s budúcimi členmi nášho klubu.

Z ďalekej púšte sa na Slovensko prišli schladiť MazoKatkou so svojimi deťmi, ktoré rovnako ako Rasťov synátor po prvýkrát zažili atmosféru pretekov. Mali sa pridať aj dievčence MiraP, no pre zdravotné problémy napokon na preteky nevycestovali. Na svoju premiéru si tak ešte počkajú. Celkovo nás štartovalo trinásť, z toho všetky štyri etapy odbehlo osem členov. Kvantitu sa nám však podarilo nahradiť kvalitou. O výsledkoch sa dočítate nižšie.

Ako prebiehal posledný júlový predĺžený víkend?

Preteky odštartovali v piatok prvou slnečnou etapou na Plešiveckej planine. Postupne sa zhromažďujeme pod stanom postaveným pod stromami, aby sme sa skryli pred horúčavou. Mnohí z nás bojujú s náročným podkladom, keďže v lese sa nachádza množstvo kameňov schovaných v tráve. Tropické počasie je priam ušité pre Maza, no ten piatkovú etapu vynecháva. Hoci podľa predpovede tušíme, že sa počasie zmení, zatiaľ nevieme ako radikálne :) Na večer si rezervujeme bowlingovú dráhu v Rožňave. Mini turnaj vyhráva Ľubo s malým náskokom pred Predsedom a svojou dcérou Emkou. Ubytovanie máme väčšinou rezervované každý niekde inde v pohodlných izbičkách, v stane tento rok nespí nikto. Asi sme už spohodlneli :)

 

V sobotu doobeda sa opäť vydávame na planinu nad obcou Plešivec. Tento raz nás už sprchuje výdatný dážď s búrkovými efektmi a na štarte sa neoficiálne vyhlasuje súťaž o „Miss mokré tričko“. Naše biele dierkované dresy nám dávajú šancu zvíťaziť. Kto bol „ví-ťaz“ netušíme, ale Andrej by bol jedným z adeptov. Fotodokumentáciu radšej neprikladáme :)

Tento mokrý zážitok sme si zopakovali hneď poobede v parku pri kaštieli Betliar. Po asfalte sa behalo minimálne, takže to bolo päť bahnisté a šmykľavé, na čo najviac doplatil zranením Predseda, pre ktorého sa tým preteky skončili. Našťastie vyzerá, že bez vážnych následkov.

Aby toho nebolo na sobotu málo, večer prebehli pivné dvojčlenné štafety. Želiezko v ohni, alebo skôr v pive, sme mali aj my v štafete v zložení Ela a jej manžel Peťo. Na prekvapenie všetkých napokon aj zvíťazili. Keďže výsledky neboli nikde zverejnené, táto súťaž sa vlastne ani nikdy nekonala a ostane len v našich spomienkach... teda asi len v prípade niektorých z nás... :)

Nedeľa sa spočiatku ukazovala bez dažďa. Ten sa však dostavil tesne po odštartovaní prvých pretekárov, našťastie bez bleskov a hromov.  V lese sa teda „len“ šmýkalo a utierali okuliare.

Pred tým ako zapíname 4 x 4, alebo využívame svaly organizátorov, aby sme sa dostali z rozbahnenej lúky, si pri odchode zo zhromaždiska musíme zhrnúť výsledky.

Ako som už spomenul vyššie, kvantitu sme tento raz nahradili kvalitou.

 

Tri prvé miesta a dve druhé miesta z ôsmich členov klubu, ktorí absolvovali všetky štyri etapy, je vynikajúca úspešnosť. Asi najviac sa cení víťazstvo Ely v elitnej ženskej kategórii, zahanbiť sa nedala ani Ema víťazstvom v kategórii W18. Možno trochu prekvapením bolo prvé miesto v kategórii M21-D, o ktoré sa postaral MiroH. Rasťo si vynahradil dlhšiu pretekovú absenciu výborným druhým miestom v kategórii M35. Janka patrí stabilne medzi naše úspešné veteránky, tento raz to stačilo na druhé miesto v kategórii W55. MilanZVĽubo bojovali v kategórii M45 s piatym, resp. deviatym miestom v konečnom hodnotení pretekov. Aďa vyštartovala na všetky etapy, ale v tej poslednej stratila v náročných podmienkach koncentráciu a nakoniec nebola hodnotená.

CELKOVÉ VÝSLEDKY KARST CUP 2022

Morálnym víťazom bol určite každý, kto sa odhodlal absolvovať svoju trať. Do ceny štartovného bola totiž tentokrát zahrnutá aj výdatná sprcha v podobe dažďa, zvukové a svetelné efekty v podobe bleskov presvetľujúcich tmu v lese. Niekto by si povedal, že horšie podmienky na beh neexistujú, no mnohí orienťáci by však povedali niečo iné :)

 

Karst cup už dlhoročne vďaka svojim terénom patrí medzi naše obľúbené preteky. Viacerí z nás dosiahli veteránsky vek a tešia sa na preložené pripravované preteky WMOC 2023 (Veteránske majstrovská sveta v orientačnom behu), ktoré v blízkom okolí Silickej a Plešiveckej planiny pripravia v polke augusta 2023 kamaráti z ATU Košice.

Najbližšie sa vidíme na pretekoch začiatkom septembra a októbra v okolí Malých Karpát. Držte nám palce :)

 

MiroH