Rok 2023 v znamení návratov do minulosti, ale aj kopec nových terénov

 

Sezóna 2023 klepe na dvere a my sa už o necelé dva týždne postavíme na štart prvých celoslovenských pretekov.

Kalendár pre tento rok je plný, organizačnou časťou do neho prispejeme opäť aj my. V priestore minuloročných pretekov na Ponikách a v novozmapovanej časti bystrického sídliska s názvom Sídlisko :-) zorganizujeme medzinárodné preteky CEYOC. Už teraz v čase písania tohto článku máme prihlásených cez 200 pretekárov zo zahraničia. K nim pribudnú pretekári v rámci víkendového INOV-8 CUP. Môžeme sa tak opäť tešiť na čisto prírodné zážitky v okolí Banskej Bystrice, veríme, že si ich všetci spoločne s nami užijete :-) Na jeseň ešte pripravíme Majstrovstvá Slovenska v nočnom orientačnom behu.

Ako bolo spomenuté, už v polke marca sa stretávame na tradičných pretekoch CESOM na Záhorí. Podľa aktuálneho počtu prihlásených pretekárov to vyzerá na celkom dobre obsadené podujatie.

Na prelome marca a apríla sme na rade my. Spomínaný CEYOC a dve kolá INOV-8 CUP sú už takmer pripravené a finišujeme s poslednými detailmi.

V apríli si trochu vydýchneme, alebo sa zúčastníme pretekov v zahraničí, no koncom apríla nás už pozývajú organizátori z klubu Farmaceut Bratislava. Pripravia pre nás okrem iného aj prvé preteky s medailovou odmenou v disciplíne KO šprint.

Pokračovať budeme hneď o dva týždne na Kysuciach. Myslím si, že v tejto lokalite sa preteky v orientačnom behu nekonali už niekoľko rokov a tak to bude taký návrat do minulosti pripravovaný organizátormi z klubu Kobra Bratislava. V rámci tohto víkendu sa uskutočnia aj Majstrovstvá Slovenska štafiet v šprinte.

Severozápad Slovenska navštívime aj o týždeň neskôr. Čaká nás majstrovský víkend v Kamennej porube v podaní členov klubu Slávia ŽU Žilina. Bežať sa budú Majstrovstvá Slovenska na strednej trati a v štafetách.

Leto bude patriť aj tento rok KARST CUPu, aj keď v obmedzenom režime. Preteky budú pripravené prevažne len pre mladšie ročníky. Tí starší a skúsenejší budú môcť pretekať na Majstrovstvách sveta veteránov WMOC 2023. Tohtoročný KARST CUP bude totiž sprievodným podujatím týchto majstrovstiev, ktorých sa zúčastní veľké množstvo pretekárov z celého sveta. Aktuálne je prihlásených viac ako 2500 bežcov. Ak chce niekto zažiť preteky zo strany organizátora, členovia klubu ATU Košice budú vďační za každú pomoc.

Jeseň rozbehneme v Pukanci. Pripravte si hlavne rýchle nohy, lebo na preteky hodnotené ako MSR v šprinte ich budete potrebovať. Kamaráti zo susedného Viatoris Zvolen sa už v ruke s pivom pukancami na nás určite tešia :-)

Z tých najhlavnejších pretekov nám chýbajú ešte Majstrovstvá Slovenska na dlhej trati Majstrovstvá Slovenska v nočnom orientačnom behu.

Tie prvé pripravia spolu so slovenským rebríčkom štafiet organizátori z klubu Sokol Pezinok v okolí Zochovej chaty. Ak sa nemýlim, preteky hodnotené do slovenského rebríčka štafiet som posledne bežal asi pred 20 rokmi práve na Zochovej chate. Pravdepodobne boli ešte preteky hodnotené v rebríčku štafiet organizované aj neskôr, ako tie, ktoré si pamätám ja, no s určitosťou sú preteky štafiet mimo majstrovstiev Slovenska zaradené do kalendára po dlhej dobe.

„Entreé“ k pretekom INOV-8 CUP konaných v Kamenci pod Vtáčnikom v podaní ŠK Sandberg Bratislava zorganizujeme my v podobe MSR v nočnom OB začiatkom októbra v Malinovej.

Pri písaní týchto riadkov ma chytá nadšenie :-) Množstvo nových, alebo oprášených terénov (Vychylovka, Zázrivá, Kamenná Poruba, Pukanec), veľké množstvo pretekov, ktoré sa dlho nebežali v rámci hodnotenia dlhodobých súťaži (šprint, štafety) sľubuje kopec nových zážitkov.

Tešme sa spolu na rok 2023, bude to stáť za to :-)

MiroH