LETO 2019

Začiatok júla patril  5 etapovým pretekom vo Vysokých Tatrách. TATRY ORIENTEERING tento rok priniesli prvú etapu v Bachledovej doline so štartom priamo pri Chodníku korunami stromov, zvyšné etapy prebehli v okolí Podbanského.  Trate boli tento rok poriadne kopcovité, oproti minulému roku bolo menej bažín. Celkovo štartovalo viac ako 500 pretekárov z 25 krajín. Z nás štartoval len MilanŠi, v kategórii M40 skončil na celkovom 8. mieste.

Niektoré deti strávili týždeň na Morave plný dvojfázových tréningov. O-CAMP patril hlavne naberaniu cenných skúseností a techniky orientačného behu.

Na ďalšie 5 etapové preteky sme sa koncom júla vydali na sever Čiech. České Švajčiarsko poskytlo  terény, ktoré na Slovensku nikde nemáme. Kopcovitý terén s množstvom pieskovcových skál,  po pretekoch možnosť výletov v okolí. Ani úmorné teplo a náročné dlhé trate nezabránili tomu, aby sme si z BOHEMIA ORIENTEERING odniesli len tie najkrajšie zážitky. Na štarte s nami bolo viac ako 1800 pretekárov z 31 krajín sveta. Češtinu počuť nebolo a tak sa v lese dohováralo viac krát improvizovane,  keďže mnoho pretekárov v spleti vysokých skál strácalo kontakt s mapou. Výsledkovo Ela skončila v ženskej elite na 17. mieste, Peťo bežal za náš klub a celý čas bojoval o top 10, nakoniec obsadil v M21-A celkové 14. miesto. MiroH bojoval v M21-C hlavne s dĺžkou a prevýšením s konečným 10. miestom, MilanŠi v M40-A uzatvoril prvú 20. Aďka kvôli zdravotným problémom absolvovala len jednu etapu, zvyšné si odkráčala po turistických chodníkoch v priestore pretekov.

Na HUNGARIAN-O SPRINT WEEKEND sa vydal do Maďarska náš najrýchlejší pár. Lucka potvrdila svoju formu a hlavnú ženskú kategóriu vyhrala, Jozef zapracoval na koncentrácii, pozbieral všetky kontroly a po štyroch pretekoch, z ktorých sa do celkových výsledkov zarátavali tri najlepšie, skončil na 3. mieste.

KARST CUP absolvovalo viac ako 800 pretekárov, keďže sa jednalo o generálku na WMOC 2020 (Veteránske majstrovstvá sveta v OB), ktoré budú prebiehať v blízkej lokalite. K týmto letným pretekom patrí okrem dobrej partie a nálady aj stanovanie v kempe. Tento rok nás potešil Ľuboš fajným gulášom, s ktorým nebol až tak spokojný, keďže sme mu ho kvôli obrovskému hladu nedovolili dovariť :-) Ale bol výborný, noci v stane sme prežili v zdravý a bez dažďa. Samotné preteky prebiehali na Plešiveskej planine, jedna etapa z celkových štyroch bola v centre mesta Rožňava.

Z výsledkov:

Šimon 1. miesto (M10R), Maťo 3. miesto (M10R), Samo 5. miesto (M12), JonášMiňo neboli hodnotení v celkovom poradí (M12),  MiroH 13. miesto (M21B), Maťo 7. miesto (M21E), Šurgy nehodnotený (M21E), Igor 8. miesto (M40), MilanŠi. 17. miesto (M40), Ľuboš 6. miesto (OPENL), Zuzka 13. miesto (OPENS), Ella 4. miesto (W12), Ema 12. miesto (W12), Aďa 9. miesto (W21B), Ela 3. miesto (W21E), Táňa kvôli vyvrtnutému členku nedokončila (W45).

Úplný záver leta sme i ešte spestrili štafetovými pretekmi OD TATIER K DUNAJU. Celkové 8. miesto  z takmer 200 tímov v kategórii ALL môžeme hodnotiť  veľmi pozitívne.

Pre doplnenie Šurgy sa v drese slovenskej reprezentácie zúčastnil Majstrovstiev sveta v MTBO v Dánsku a zhodnotil to nasledovne:

Na MS sa mi nepodarilo dostatočne pripraviť ani po fyzickej, ani po mapovej stránke. Preteky v šprinte a na strednej trati boli mapovo veľmi náročné a v nich sa prejavila najmä moja nedostatočná príprava s mapou. Na strednej trati sa k tomu pridali aj technické problémy s bajkom. Nasledujúce disciplíny na mi už išli oveľa lepšie. Na dlhej trati som šiel v podstate bezchybne a dobre sa rozmapoval. V pretekoch s hromadným štartom, ktoré sa mi veľmi páčili, sa mi už jazdilo celkom dobre. Len sa v lese pohybovalo príliš veľa bajkerov naraz. V priamom prenose som videl dve kolízie pretekárov tesne predo mnou. Na trati som urobil jednu menšiu asi 30 sekundovú chybu práve vo chvíli, keď som sa vyhýbal jednej zo spomínaných kolízií, a jednu väščiu asi 2 minutovú, keď som stratil koncentráciu a vybral sa na inú kontrolu. Záverečné štafety boli mojimi najlepšími pretekmi na tomto šampionáte. Išlo sa mi dobre po mapovej aj fyzickej stránke. Niektoré horšie voľby postupov ma stáli síce trochu času, ale inak sa mi podarilo odjazdiť bez chýb a zaváhaní. Výsledky ktoré som dosiahol zodpovedali mojej fyzickej forme. Verím, že do budúcoročných MS v MTBO v Českej republike sa mi podarí natrénovať oveľa lepšie.

September si ešte užijeme ako pretekári na INOV-8 CUPZlíne a na Kamzíku, v októbri nás už čakajú organizátorské povinnosti. Rok ukončíme šprintovými štafetami vo Zvolene, na ktorých sa čiastočne podieľame aj organizátorsky.