JESEŇ 2019

 

Aj keď s miernym oneskorením, v nasledujúcich riadkoch si pripomenieme jesennú časť tejto sezóny.  Z pohľadu počasia upršaný úvod a slnečný koniec, z pohľadu výsledkov to bolo také jesenné „všeličo“. Ale poďme pekne poporiadku.

Prvý septembrový víkend sme sa vybrali za hranice Slovenska. Klub VAZKA Bratislava sa podieľal na organizácii dvoch kôl INOV-8 CUP v okolí Zlína. Dovolím si povedať, že po každej stránke výborne pripravené preteky znepríjemňoval len vytrvalý dážď, ktorý pridal k sobotným klasickým tratiam aj poriadnu porciu bahna. Počas nedeľného, na možnosti terénu, technického middlu sa to v lese hemžilo nie len pretekármi (na štarte bolo približne 1500 pretekárov), ale aj poriadnou dávkou kontrol. Z dobre pripravených info na webe, ktorými sme sa trochu inšpirovali aj my pri prípravách našich pretekov v Lučenci, sme sa mohli od staviteľov tratí dozvedieť čo nás bude čakať a že mali pravdu sme sa presvedčili na vlastnej koži. V sobotu rozhodovali silné nohy, vytrvalosť a nepodcenenie kráľovských postupov, nedeľa patrila mapovo zdatnejším pretekárom.

Z výsledkov možno vyzdvihnúť Eline sobotné a Šurgyho nedeľné víťazstvá v slovenských elitných kategóriách (české B). Prvé miesto v tréningovej kategórii pridal v nedeľu aj MiroH.

VÝSLEDKY SOBOTA
VÝSLEDKY NEDEĽA

O dva týždne neskôr sme zorganizovali Oblastný rebríček na Ortútoch, ktorého sa zúčastnilo takmer 40 pretekárov. Naše organizačné schopnosti sme si preverili ale až o tri týždne neskôr. Medzi týmito pretekmi sme si stihli ešte odskočiť do Bratislavy.

VÝSLEDKY

MSR nočné, MSR v štafetách a súťaž o Jelení paroh a Kravský roh bol program, ktorý prilákal na Kolibu viac ako 300 pretekárov. Nám sa podarilo po dramatickom závere ukoristiť striebornú medailu v ženskej elite a tak isto v najmladšej veteránskej kategórii mužov. Pri veteránoch to bolo rozhodnuté už po prvom úseku, ženy sa ale bili o medaile do posledného úseku. Lucka po miernych zaváhaniach rozbehla štafetu na treťom mieste, Kassia dokázala vylepšiť pozíciu a odovzdávala Ele na druhom mieste približne dve minúty za vedúcimi pretekárkami zo Sokolu Pezinok. Prebeh cez verejnú kontrolu predpovedal tretie miesto, no strata na druhú priečku bola minimálna. Ela výborným finišom nakoniec vytiahla štafetu na druhé miesto, len pár sekúnd pre finišujúcou bežkyňou z Farmaceutu Bratislava.  V mužskej elite sme obsadili šieste miesto.

Piatkové nočné MSR medailu nepriniesli, aj keď Šurgy cítil formu a dušoval sa, že konkurentov roztrhá ako noviny :). Nedeľné klasické trate, ktoré miestami pripomínali bežecký kros po chodníkoch, ale svojimi dĺžkami poriadne preverili aj tých fyzicky najlepšie pripravených pretekárov. Výsledkovo to najlepšie ubehali Jožo (4. v  M35), Igor (3. v  M40), Ema (4. v W14), Lucka (1. v W21E), Janka (3. v W50) Aďka (3. v K3), Šimon (1. v MWR).

VÝSLEDKY MSR NOB
VÝSLEDKY MSR ŠTAFETY
VÝSLEDKY NEDEĽA

FOTO Martin Jonáš:

Po daždivých dňoch nám 12. – 13. októbra počas organizácie MSR a MHU na dlhých tratiach a pretekoch v tímových štafetách robilo spoločnosť slniečko. Pár desaťročí nepoužitý terén bol veľmi rýchly, trate boli natiahnuté na maximum, no ani to nestačilo pri väčšine kategórií na dodržanie smerných časov.  Medzi 1300 pretekármi bolo aj pár našich. Deti si zapretekali, Milan Elou si popri práci stihli aj zabehnúť a my ostatní sme sa starali o to, aby všetko klapalo podľa pokynov riaditeľa. Eline výborné striebro len doplnilo dobrý pocit z odvedenej práce a z Lučenca sme odchádzali síce unavení, ale spokojní.

VÝSLEDKY MSR LONG

Slnečné počasie nám spríjemňovalo aj preteky organizované klubom zo susedného Viatoris Zvolen, ktorým vypomohlo aj pár ľudí z iných klubov vrátane Šurgyho. Ten bol staviteľom všetkých tratí a z pohľadu do výsledkovej listiny to však bola nakoniec „Šurgyho pomsta“ voči našim pretekárom :). Koniec koncov, na pretekoch v štafetách v šprinte nevieme naplniť potenciál a aj tento rok z toho bola poriadna „diskotéka“, keď štyri štafety z našich celkovo šiestich neboli klasifikované. Príčin môže byť niekoľko, pravda je taká, že táto disciplína nám do kariet nikdy nehrala a tak zrejme musíme zapracovať nie len na mapovej technike, ale aj odolnosti voči stresu na trati.

FOTO Mišo Eliáš:

Čo nevyšlo v sobotu si aspoň ElaElla vynahradili v nedeľu na pretekoch v Knock Out šprinte. Obe naše dievčatá sa prebojovali až do finálových rozbehov (Ella štartovala so staršími pretekárkami vo W14). Nakoniec po dramatických a pre oko diváka zaujímavých pretekoch bolo piate miesto Elly, a výborné tretie miesto Ely v ženskej elite. Víkend vo Zvolene bol hlavne o rýchlosti a sústredení, staviteľ dokázal z minimálneho priestoru vyťažiť maximum a spolu s organizátormi pripravili pekné podujatie, ktoré naštrbili len problémy pri tvorbe výsledkov a štartových listín, tvorené medzi jednotlivými vyraďovacími kolami.

VÝSLEDKY MSR ŠPRINT ŠTAFETY
VÝSLEDKY KO ŠPRINT

Pretekmi na zvolenskom Západe sme ukončili tohtoročnú sezónu. Môžeme ju označiť ako striebornú, keďže sme v nej získali štyri strieborné a jednu bronzovú medailu.

Viac štatistických údajov z tejto sezóny možno neskôr :)

 

MiroH