Začiatok jesennej časti sezóny v lesoch pri Pezinku.

 

Jesennú časť sezóny roku 2022 sme zahájili ešte počas astronomického leta v prvý septembrový víkend. Čakali nás preteky zaradené do INOV-8 CUP organizované členmi klubu Sokol Pezinok. Sobotné krátke trate i nedeľné dlhé trate viedli pomerne čistým lesom, v ktorom sa dalo bežať v rýchlom tempe. Dôležité bolo kontrolovať smer, vzdialenosť a nestratiť koncentráciu.

 

Oba dni začínali turistikou po takmer 2 km lesnej ceste z parkoviska na zhromaždisko. O prvý tréning tak bolo postarané. Na štarty to bolo niečo okolo 1 km, dobehový koridor s cieľom bol postavený priamo v centre pretekov. Sobotu hrialo slniečko, v nedeľu boli preteky miestami s dažďom, ale do vyhlasovania výsledkov sa počasie umúdrilo, a tak si úspešní pretekári  mohli prevziať ceny za asistencie slnečných lúčov.

 

Na jednej strane nudná štatistická pasáž tohto článku je však opäť plná výborných výsledkov, na ktoré môžeme pozerať s hrdosťou. Oboch pretekov sa z nášho klubu zúčastnilo síce len desať pretekárov, ale až siedmi sa mohli postaviť na stupne pre víťazov.  Mrzí nás Milanove zranenie, veríme, že bude bez vážnejších následkov. Potešilo nás, že Jožo si v rámci prípravy na MSR na dlhých tratiach prišiel v nedeľu oprášiť „orieňťácke“ náčinie a po dlhšej dobe si zabehal na pretekoch v orientačnom behu.

 

Šimon druhé miesto (M10), Ella tretie miesto (W14), Táňa druhé miesto (W50), Samo prvé miesto (M14), MiroH prvé miesto (M21-D),  Igor druhé miesto (M40), Ľuboš druhé miesto (M45). Aďa (W35) a Andrej (M40) mimo stupňov, ale s kvalitnými výkonmi, Milan (M45) a Jožo (M35) pre spomenuté dôvody neabsolvovali oba preteky a neboli tak hodnotení v celkovom poradí.

Žiaľ, pri danej účasti sme ako klub nemali možnosť bojovať o Pohár Oslobodenia mesta Pezinok, ktorý tento rok získal organizátorský klub Sokol Pezinok hlavne vďaka silnej základni. V rámci hodnotenia klubov sme obsadili šieste miesto.

CELKOVÉ VÝSLEDKY

Aby článok nebol opäť len o opise umiestnenia centra pretekov, výsledkoch a počasí, dovolím si niekoľko viet aj k malým negatívam s pozitívnym nádychom. :-)

Mrzí slabšia účasť pretekárov. V pôvodnom prvom termíne bolo prihlásených len niečo cez 100 pretekárov. Bolo preto veľkým potešením, že sa ich nakoniec pretekov zúčastnilo takmer 250. Tí, ktorí sa rozhodli preteky neabsolvovať, môžu len ľutovať. Hodnotenie dôvodov nízkej účasti v porovnaní s ostanými pretekmi v tomto roku (negatívnou výnimkou bol KO šprint u nás v BB) nechám na zvážení každého z Vás. Osobne si však myslím, že Poláčkovci „juniori“ (Lukáš a Pavol) ako organizátori týchto pretekov odviedli kus dobrej práce.

O nepochopiteľnú situáciu sa pravdepodobne postarali miestni hubári, keď z niektorých stojanov zložili SI krabičky a hodili ich na zem vedľa nich. Osobne som jednu takúto krabičku v sobotu dával naspäť na stojan. Našiel som ju len vďaka pípajúcemu Si čipu. Za takéto počínanie verejnosti žiadny organizátor nemôže, ale práve pre takéto prípady pravidlá hovoria, že by mali byť na stojanoch pripevnené rezervné kliešte.

Mnohých určite nepotešili slabé zásoby cigánskej v bufete a dlhšia cesta po vlastných do centra pretekov. Malé mínus udeľujme aj za dlhšie čakanie na vyhlásenie výsledkov, ktoré je akceptovateľné v prípade MSR z dôvodu vypisovania diplomov. Zhromaždisko a celková atmosféra boli na jednotku.

Celkovo musím konštatovať, že po „Korona období“ nás na preteky chodí menej, ako tomu bolo v období pred pandémiou. Táto téma by bola na samostatnú kapitolu, ale tento článok nemá byť o tom.

Kde sa vidíme najbližšie?

Čo sa týka celoslovenských pretekov, tak to bude opäť na západnom Slovensku. Prvý októbrový víkend sa nebudú rozdeľovať len medaily za MSR na dlhej trati, ale aj putovné trofeje o Jelení parohKravský roh. Následne nás čaká už len MSR v nočnom orientačnom behu a dve kolá INOV-8 CUP v Martine. Pomedzi to pár oblastných pretekov. Bude to tento rok ešte pestré, držíme si palce.

Za pekné fotky z terénu ďakujeme Dominikovi Ditri, celý album nájdete tu:

LINK NA FOTO

MiroH