CEYOC 2023

 

Tohtoročná organizátorská výzva je za nami. My veríme, že sme pre všetkých pripravili ten najkrajší čisto prírodný zážitok na zhromaždisku komentovaný skvelou baskidskou angličtinou v podaní Joxebu :) V nasledujúcich riadkoch sa pozrieme na prípravu CEYOC 2023 a dvoch kôl INOV-8 CUP.

 

Ešte pred oficiálnym začatím podujatia si prípravu „odmakal“ hlavne riaditeľ pretekov spolu so staviteľmi tratí. Činnosti riaditeľa, ktorým je v našom klube vždy predseda Igor vnímajú asi len tí, čo sa aktívne podieľajú na organizácii. Vybavenie všetkých povolení, sponzorov a ostatných papierovačiek zaberie neskutočné množstvo času, zväčša je to v období jedného roka pred štartom samotného podujatia. Činnosť staviteľov ale už pozorne vnímajú všetci zúčastnení pretekári. Rasťo, DušanJakub sa snažili vyťažiť z terénov maximum a podľa doterajších ohlasov sa im to celkom podarilo.

Veľká vďaka za podporu patrí sponzorom:

 

Samotné preteky CEYOC začali vo štvrtok 30. marca pripraveným tréningom na Ortútoch. Možnosť zatrénovať si využilo takmer 200 účastníkov. Po tréningu sme odprevadili jednotlivé výpravy na ubytovanie. Pripravených bolo približne 100 lôžok na internáte v SOŠ Pod Bánošom a ďalších zhruba 50 lôžok vo Vojenskom športovom centre Dukla Banská Bystrica. Niektorým postačovalo ubytovanie v spacákoch a tak smerovali do Základnej školy v obci Poniky. Ďalšie výpravy si vyriešili ubytovanie vo vlastnej réžii.

 

Maximálne ústretoví zamestnanci z SOŠ Pod Bánošom nám poskytli útočisko a všetko potrebné k registrácii tímov a tak vo štvrtok podvečer vítame prvých vedúcich klubov, a odovzdávame im štartové čísla s ostatnými dôležitými pokynmi. Tlmočníka pre MiraH sa zhostil MilanŠ a tak všetko ide hladko, žiadne neočakávané komplikácie a požiadavky na „poslednú chvíľu“ neriešime. Poctivá príprava a pohodová komunikácia s vedúcimi jednotlivých tímov pred samotnými pretekmi všetko uľahčila.

V piatok zavčas ráno sa stretávame na parkovisku v areáli firmy twd a vyrážame na lúku pri obci Poniky, kde pre pretekárov rozložíme potrebné zázemie. Hmla dotvára atmosféru a nás tešia hlavne postupne prenikajúce slnečné lúče, keďže pôvodné predpovede počasia hlásili, že sa ich počas celého predĺženého víkendu ani nedočkáme.

 

Roznos kontrol má ako vždy na starosti Andrej so svojim tímom. My ostatní pripravujeme cieľovú arénu, ktorá je v piatok zároveň aj miestom štartu. Čaká nás zaujímavé zápolenie tímov v trojčlenných štafetách. O občerstvenie sa počas piatka a soboty starajú dobrovoľní hasiči a obyvatelia z obce Poniky.

Samotná myšlienka pretekov CEYOC je v súťažení národných tímov (kategórie dievčat a chlapcov do 16 a do 18 rokov), z ktorej sa trochu upustilo a tak jednotlivé federácie na štart nepostavili len svoje národné tímy, ale do hodnotenia sa zapojili aj samotné kluby hlavne z Poľska, alebo oblasti z Česka. Osem zúčastnených krajín je pekné číslo.

Z výsledkov v pretekoch štafiet spomenieme hlavne prvé miesto našich chlapcov do 18 rokov (Bukovac, Syrový, Trepáč) a druhé miesto dievčat do 18 rokov (Kendrová, Michačová, Herna). Mohli sme si tak vypočuť aj slovenskú hymnu. Žiaľ, za tento predĺžený víkend to bolo posledný krát, keďže v individuálnych disciplínach sa nikomu z našich pretekárov zvíťaziť už nepodarilo. Ceny si prevzali z rúk pani starostky obce Poniky Ing. Jany Ondrejkovej a Dušana Vystavěla člena rady IOF.

 

Po pretekoch meníme rozloženie koridorov a ideme domov načerpať nové sily, keďže v sobou sa k takmer 300 pretekárom CEYOC pridá ďalších takmer 400, ktorí budú súťažiť v rámci INOV-8 CUP.

Prezentácia klubov je už o niečo komplikovanejšia, keďže nový slovenský národný šport v zmene čísla SI čipu sa plne rozbieha. Účastníci tejto neplánovanej „etapy“ menia svoje SI čipy aj ďaleko po skončení času prezentácie, no víťaza tejto „etapy“ radšej nevyhlasujeme a užívame si preteky spolu s pretekármi. Ďakujeme Lacovi majstrovi časomiery a Ďurimu vedúcemu štartu za trpezlivosť :).

Na štart sa ide do kopca, no trate len z kopca nevedú a tak viacerí idú na pokraj svojich možností. Poslední pretekári sa z lesa vracajú pomerne neskoro, čo nám trochu komplikuje presun vecí do Banskej Bystrice a zber kontrol, ale nakoniec všetko zvládame zbaliť a naložiť do auta ešte za svetla. V areáli Strednej športovej školy rozkladáme veci a pripravujeme štart a cieľ na nedeľné zápolenie.

 

Veľkou pomocou sú nám kamaráti z Klubu OB Martin, ktorí nám neúnavne a veľmi ochotne pomáhajú. Všetko musí byť pripravené ešte v sobotu do 19tej hodiny, lebo vtedy sa už začína beseda s olympijským víťazom Matejom Tóthom. Pôvodne avizovaná Nasťa Kuzminová sa, žiaľ, pre chorobu ospravedlnila. Na besedu prichádza množstvo mladých športovcov. Po úvodnom oťukávaní a sérii otázok sa záujem publika zväčšuje. Určite v tom hrá rolu Matejova charizma a energia, ktorá z neho priam žiari a tak dlhú sériu otázok z publika musíme prerušiť. Večer zakončujeme čestným kolečkom na dráhe za chrbtom medailistu z OH v Riu de Janeiro.

 

 

 

 

 

 

 

 

V nedeľu pokračuje program pretekmi v disciplíne šprint. Nás teší pohľad, ako väčšina pretekárov vzorne a v priateľských rozhovoroch rozohrieva svoje unavené nohy po sobotnej dlhej trati spoločnými kolečkami v priestore pri cieli, alebo ukrytí pred chladom v športovej hale, ktorú nám poskytla Stredná športová škola. Ako prezrádzal z pokynov názov mapy „Úplná rovina“, banskobystrické kopce v nedeľu nikoho nečakajú, potrebné je len sústredenie a rýchlosť. UMB Banská Bystrica nám sprístupnila areál pri svojom internáte a tak mohli byť trate o niečo zaujímavejšie a náročnejšie.

Naše dievčatá Ella (W16) a Ema (W18) ktoré súťažili v dresoch národného tímu, zobrali v rámci hodnotenia slovenského rebríčka tretie miesta vo svojich kategóriách. Doplnil ich Samo (M16) so svojím štvrtým miestom.

Vyhlásili sme najúspešnejších v rámci pretekov CEYOC, najúspešnejšie tímy, najlepších v hodnotení dvoch kôl INOV-8 CUP a asi prvý krát v histórii nášho klubu vzorne pobalili veci do auta a vyložili ich v sklade ešte v ten deň. Zbalením vecí, to ale nekončí. Okrem nutnosti zverejniť výsledky, protokol, možnosti zakresliť si postupy, prípadne zosumarizovania financií sa v myšlienkach nášho vedúceho prehrávali scenáre, čo by sme pripravili najbližšie. S určitosťou vieme, že to budú na jeseň tohto roka Majstrovstvá Slovenska v nočnom orientačnom behu. Ale čo to bude v nasledujúcich rokoch sa necháme ešte prekvapiť :)

VIDEO z podujatia.

 

MiroH