Tabula

Vyskúšajte orientačný beh!


Orientačný beh je moderný outdoorový šport, pri ktorom pretekár musí len pomocou mapy a buzoly nájsť na mape zakreslené kontrolné body, t.j. kontroly - v teréne. Pripravili sme pre vás ukážku niekoľkých tratí s pevne rozmiestnenými kontrolami v okolí.

Hoci je v názve beh, terénom nemusíte nevyhnutne bežať, hľadaním kontrol si môžu spestriť prechádzku aj seniori, priaznivci nordic walking alebo rodina s deťmi.

Trasa sa dá absolvovať kedykoľvek, tá najjednoduchšia po cestičkách dokonca aj na bicykli alebo s kočíkom. Trate môžu využiť aj školy na výlete alebo brannom cvičení.

Mapy a trate

Nižšie si môžete bezplatne stiahnuť mapy s traťami pre orientačný beh v mierke 1:10000 a následne si ich vytlačiť, alebo uložiť do mobilného zariadenia so sebou na trať.

Prvá mapa je univerzálna a sú na nej všetky kontroly, trate a aj vysvetlivky na druhej strane. Ďalšie dve mapy sú špeciálne určené pre jednotlivé trate.

Všetky kontroly Trať - Prvý pokus (A) Trať - Dám to (B)

Orientačný beh si môžete vyskúšať na týchto troch odporúčaných trasách:

  • 1. Trať - Prvý pokus (A) (1.6 km, 5 kontrol)
    Trasa vedie po chodníkoch, zvládnete to aj s minimálnymi znalosťami orientácie v teréne.
  • 2. Trať - Dám to (B) (2.4 km, 8 kontrol)
    Musíte zísť z chodníkov, kontroly bude treba trocha pohľadať za spolupráce s mapou a niekedy treba aj vybrať vhodný postup.
  • 3. Trať - všetky kontroly (8 kontrol)
    Na mape sú zakreslené všetky kontroly, ktoré sú v lese rozmiestnené, takže si ich môžete pospájať podľa seba a vymyslieť si svoju vlastnú trať.

    Iná možnosť je vyskúšať s priateľmi, kto ich obehne za hodinu najviac!

Pokyny

Štart aj cieľ okruhov je pri informačnej tabuli - na Urpíne.

  1. Mapu si najprv zorientujte - treba ju natočiť tak, aby jej horný okraj smeroval na sever. Zistite, kde sa nachádzate.
    Tip: Ak nemáte buzolu, alebo kompas v mobile, použite na zorientovanie mapy výrazné orientačné body a využiť môžete aj šipky, ktoré sú na každej kontrole a smerujú na sever.
  2. Premyslite si, ako sa dostanete na prvú kontrolu. Nie vždy je najlepšie vyraziť rovno, premyslite si, či sa tam nedá dostať po cestičke alebo chodníku. Pri plánovaní je dobré vyhnúť sa tmavozeleným oblastiam (húštiny a kry).
  3. Pri postupe si všímajte orientačné body v okolí. Ak vidíte nejaký výrazný objekt (križovatka, budova, plot,...) pokúste sa ho zároveň nájsť aj na mape aby ste si potvrdili, že postupujete správne.
  4. Ak dorazíte na miesto a nevidíte kontrolu, prečítajte si v opise kde ju máte hľadať. Ak ju napokon nájdete, skontrolujte si jej číslo, ktoré sa má zhodovať s tým na mape. Pokračujte rovnako až do cieľa.

Po dobehu sa pochváľte svojím výsledkom: zapíšte sa do výsledkovej tabuľky a dajte nám vedieť, ako sa vám páčilo. Uvítame, ak nám nahlásite poškodené alebo chýbajúce kontroly.

Výsledky

Prostredníctvom tohto formulára môžete odoslať svoj výsledok a zaradiť sa tak do výsledkovej listiny.

Zapísať výsledok

Výsledková listina:

Tabula

Upozornenie


Napriek tomu, že sme príprave areálu venovali všetko potrebné úsilie, nemôžeme zodpovedať za prípadné úrazy a zranenia ktoré pri jeho využívaní môžu nastať.

Nebehajte lesom za silného vetra a búrky. Pred vstupom do lesa sa vhodne oblečte, odporúčame pokrytie dolných končatín a pevnú obuv. Po návrate z lesa si skontrolujte, či nemáte kliešte.