Májová medailová žatva

 

Aj keď ešte neskončil ani piaty mesiac tohto roka, môžeme už bilancovať jarnú časť sezóny, keďže v mesiaci jún žiadne celoslovenské preteky v o-kalendári pre tento rok nenájdeme. Za ostatné dva víkendy musíme konštatovať, že preteky vo Vychylovke, Zázrivej a Kamennej porube sa organizátorom vydarili. Boli sme úspešní aj my, veď päť individuálnych a štyri tímové medaile sú toho dôkazom. Ale poďme pekne po poriadku.

V sobotu 13. mája vyrazilo tucet členov nášho klubu do skanzenu Vychylovka.  Múzeum kysuckej dediny bolo dejiskom Majstrovstiev Slovenska štafiet v šprinte. V skanzene sme nebehali prvý krát. V nie dávnej minulosti sa totiž uskutočnili preteky v Múzeu slovenskej dediny v Martine, či Vlkolínci. Sú to bezpochyby krásne lokality, ktoré vďaka športu, ktorému sa venujeme, môžeme navštíviť trochu netradičným spôsobom. Terén bol náročný, trate neviedli len pomedzi drevené domčeky roztrúsené po lúkach, ale súboje o medaile sa odohrával aj v zarastených pasážach v okolí múzea. Vybiehajúci pretekári na prvých úsekoch preverili stabilitu dreveného mostíka a my sme v napätí sledovali napínavé súboje odohrávajúce sa v nasledujúcich minútach.

 

Všetky štyri naše štafety bojovali o popredné pozície. Kliatba menom Diskvalifikácia, ktorá  nás každým rokom v pretekoch štafiet v šprinte vždy sprevádzala, bola zrejme zažehnaná už minulý rok. Tento rok sme vďaka našej dôslednosti nedali šancu sa jej pripomenúť, čo sa v konečnom výsledku prejavilo prekvapivým výsledkom, keď štafeta v zložení Andrej - Aďa - MiroH získala bronzovú medailu v kategórii MWM105. Dve štafety v zložení Ľubo – Janka - Igor (MWM135) a Samo – Maťo - Ella (MWM18) skončili na nepopulárnej štvrtej priečke. Elitná štafeta v zložení Ela – Kaša - Kubo (MWM19) skončila v silnej konkurencii hlavnej kategórie na peknom šiestom mieste.

VÝSLEDKY MSR ŠTAFIET V ŠPRINTE

Po pretekoch sme sa premiestnili na ubytovanie v Terchovej, večer pozreli hokej, zanôtili si pár pesničiek „unplugged“ v podaní pána doktora Milana, ktorý sa k nám večer s rodinkou pridal a na druhý deň ráno vyrazili do krásneho prostredia obce Zázrivá, kde pre nás členovia klubov KOBRA Bratislava a KOB Martin pripravili preteky na stredných tratiach. Autorom tratí bol Davo. Jeho myšlienka doviedla pretekárov po viac ako tridsiatich rokoch do tejto lokality, v ktorej Juraj Šútor založil klub OB, vychoval niekoľko vynikajúcich a do tohto času aj najúspešnejších slovenských orientačných bežcov. Trate boli fyzicky náročné, viedli zväčša v polootvorenom až otvorenom teréne. Po dlhšej dobe vítaná zmena oproti bežným pretekom odohrávajúcim sa v lese. No aj v otvorených pasážach na zarastených lúkach bolo potrebné byť dôsledný a byť stále v kontakte s mapou. Tí, ktorí zvládli byť silní a koncentrovaní si odniesli hodnotné „syrové ceny“.

Z našich to boli:

1. miesto: Ella (W16), Ema (W18)

2. miesto: Janka (W55), MiroH (M21-C), Mazo (M35)

3. miesto: Táňa (W50)

VÝSLEDKY MEMORIÁL JURAJA ŠÚTORA

Hneď nasledujúci víkend sme sa opäť vydali na severozápad Slovenska, tento raz do obce Kamenná Poruba pri Rajci. Čakali nás majstrovské preteky na stredných tratiach a v štafetách. Členovia klubu Slávia ŽU Žilina by mohli organizovať preteky častejšie, lebo to, čo pre nás pripravili tento rok, môžeme v pokoji zhodnotiť ako jedny z najlepších pretekov za ostatné obdobie, samozrejme okrem našich „čisto prírodných zážitkov" v okolí Banskej Bystrice :-) Rukopis pretekom dodali ChupčoŠurgy ako stavitelia tratí, ktoré viedli hádam všetkým, čo dokážeme v lese nájsť. Čistý priebežný ihličnatý les, hústniky, členité pasáže, bažiny, kamenistá podložka, len keby tých vrstevníc bolo o trochu menej. Jedno z mála negatív okrem dažďa, ktorý nás odprevadil v nedeľu k autám, bola vzdialenosť od parkoviska do centra pretekov. Aréna, výhľady, výborné bufety a komentátor ale dotvorili celkovú príjemnú atmosféru počas celého víkendu.

 

Vráťme sa ale k priebehu pretekov. Sobota patrila bojom o medaile na Majstrovstvách Slovenska na stredných tratiach. Čo môžeme očakávať, sme sa mohli dozvedieť maximálne z propozícií a z pokynov k pretekom, keďže nikdy pred tým sa v tejto lokalite preteky v orientačnom behu nekonali. Najúspešnejší bolí tí, ktorí dokázali tak, ako aj minulý víkend, udržať dostatočnú koncentráciu, zároveň vedeli zužitkovať svoje skúsenosti s prácou s mapou a hlavne byť dostatočne silný v náročnom kopcovitom teréne. Z našich sa to podarilo viacerým a „cinklo“ to hneď päť krát:

Zlato: Janka (W55), Igor (M40)

Striebro: MilanŠ (M45),

Bronz: Ema (W18), Samo (M16)

VÝSLEDKY MSR STREDNÉ TRATE


Malý návrat do socialistických čias sme zažili na ubytovaní. Ľubo využil svoje možnosti u MO SR a my sme sa tak na noc mohli zložiť vo vojenskej ubytovni Žiline. Večeru sme si dali v jednej z reštaurácii Chupekovcov a ráno sme sa mohli vydať vpred 100 % úspešnosti v pretekoch štafiet. Plnou úspešnosťou sa môžeme pochváliť preto, lebo každý člen niektorej zo štyroch našich štafiet, štartujúci v nedeľných pretekoch, sa ocitol na stupňoch pre víťazov. Strieborné medaily získali naše veteránky v zložení Táňa – Aďa - Janka (W135), bronz brali veteráni MilanŠ – Ľubo – Igor (M135) a ženy v hlavnej kategórii Ela – Ema - Kaša (W19). Stupne pre víťazov doplnili v nemajstrovskej kategórii Open na druhom mieste Samo - MiroH.

VÝSLEDKY MSR ŠTAFETY

Budem sa možno opakovať, ale boli to nádherné dva o-víkendy. Najbližšie obdobie si dáme od celoslovenských pretekov chvíľu pauzu. Niektorí určite v lete absolvujú Veteránske majstrovstvá sveta na východe Slovenska, alebo sprievodné podujatie týchto majstrovstiev Slovak Karst Cup, prípadne zavítame za hranice SR. Všetci sa ale vidíme priebežne na niektorom z našich tréningov, alebo na pretekoch mimo Banskej Bystrice :)

MiroH