Začiatok sezóny 2020 ako z rozprávky

Posledným augustovým víkendom začala skrátená sezóna roku 2020. V skromnejšej výprave sme sa vydali za hranice k nášmu južnému susedovi z Maďarska. Pretekov sa zúčastnila zhruba stovka pretekárov zo Slovenska, preto  v rámci hodnotenia INOV-8 CUP nebola v jednotlivých kategóriách núdza aj o výborné umiestnenia. Usporiadatelia z nášho partnerského klubu TIPO Orienteering pripravili pekné preteky v zaujímavom teréne, v ktorom sa najlepšie orientovala Ela. V elitnej kategórii žien sa jej podarilo byť spomedzi slovenských pretekárok oba dni najrýchlejšia. Zahanbiť sa nedali ani ostatní členovia našej výpravy, keď najmä v sobotu takmer každý skončil vo svojej kategórii na jednom z prvých troch miest. Vycestovať sa teda oplatilo, nazbierané body do hodnotenia INOV-8 CUP sa zídu vždy.

VÝSLEDKY SOBOTA

VÝSLEDKY NEDEĽA

MSR v šprinte a šprintových štafetách doplnených ešte o preteky na strednej trati hodnotených v rámci INOV-8 CUP konané o týždeň neskôr mali už väčší cveng a preto sme chceli potvrdiť výborné umiestnenia dosiahnutých v Maďarsku. Tieto preteky pre nás pripravili usporiadatelia z ATU Košice. Zhromaždisko a cieľová aréna boli situované na školskom ihrisku na sídlisku Dargovských hrdinov (pre domácich Furča). Na štart sa išlo neďaleko v rámci sídliska.

V sobotu doobeda sa bojovalo o medaile v najkratšej disciplíne v orientačnom behu. Najväčšie predpoklady na zisk cenného kovu mala Lucka, ktorá sa naplno venuje behom na atletickom ovále, no zrejme výpadok „orienťáckej“ praxe ju pripravil o lepšie ako „len“ 5. miesto. Predsa, trate boli dosť technické, množstvo detailov ktoré bolo potrebné správne vyhodnocovať, k tomu pomerne členitý terén. Škoda, veríme, že Lucke to „cinkne“ na niektorých ďalších pretekoch.

O to viac to možno vyhovovalo ďalším a prekvapili iní členovia. Dokopy sme nazbierali 4 medaile, čo sa nám zrejme ešte na MSR nikdy nepodarilo (nechce sa mi listovať v histórii :-)) a k tomu sme pridali ďalšie 4 krumple. Zlato si odniesla Janka (W50), striebro Ela (W21), dva bronzy doniesli z Košíc domov Milan Ši (M45) a Ema (W16). Výborné a niektoré, buďme úprimní, aj prekvapivé výsledky! Dvanásť nás bojovalo o medaile (Samo si omylom vzal mapu zlej kategórie, nie majstrovskej do ktorej bol prihlásený), z toho tretina získala medailu a ďalšia viac tretina ostala tesne za medailovými pozíciami na štvrtom, resp. piatom mieste.

VÝSLEDKY MSR ŠPRINT

Poobede to bolo opäť technické, hlavne na mapovanie chodníkov a držanie správneho smeru v hustejšom prímeskom lese plnom turistov. Snáď každé ohnisko a posedenie, ktorých bolo v lese neúrekom, bolo obsadené partiou, alebo rodinným posedením. Zrejme ide v Košiciach o vyhľadávané miesto na opekanie a rodinné výlety. Ľudia okolo len násobili stres, preto bola dôležitá najmä koncentrácia na dôsledné čítanie mapy a sústredenie sa na dodržiavanie zvoleného postupu medzi jednotlivými kontrolami.

Opäť sa nám darilo, Janka si "išla svoje", dovŕšila „doble“ a opäť brala skvelé prvé miesto (W50). Ella pridala druhé miesto (W12), hneď za ňou bola na treťom mieste Alex (W12). Tretí boli aj Samo (M12) a Igor (M40).

VÝSLEDKY INOV-8 sobota

Nedeľa v Košiciach patrila šprintovým štafetám. V tejto disciplíne sa nám dlhodobo nedarí, veď pred rokom vo Zvolene boli zo šiestich našich štafiet klasifikované dve a po minulé roky tomu nebolo inak. Tento rok sme postavili len dve majstrovské štafety (MWM19 a MWM135) a dve štafety v kategórii OPEN. Viac štafiet sme nepostavili, lebo času na organizáciu pretekov je málo, sezóna je nahustená a tak niektorí naši členovia išli štítkovať do Lučenca, kde už za dva týždne organizujeme preteky.

Ale späť k štafetám. Dopadli na 100 % dobre, lebo žiadna štafeta nebola diskvalifikovaná :-). Dokonca sa nám podarilo opäť bodovať a striebro veteránskej štafety je výborným výsledkom. Boli to napínavé preteky, kedy sa rozhodovalo na posledných kontrolách s rozdielom v sekundách. Ľubo finišujúci na poslednom úseku odolal tlaku a dobehol na výbornom druhom mieste. Naši veteráni podávajú veľmi dobré výkony aj s minimálnou praxou. Veď Ľubo aj Milan Ši sa k nám pridali pred tromi – štyrmi rokmi a už sa z nich stali medailisti. Janka doplnila trojicu excelentne a za víkend stála zakaždým na stupni pre víťazov. Naša elitná štafeta v zložení Lucka, ElaMaťo bojovala do poslednej chvíle, nakoniec z toho bolo pekné šieste miesto. Škoda, že sa nás nenazbieralo, kvôli spomenutým povinnostiam viac. Na Slovensku málokto postaví do štafety dve ženy a jedného chlapa. Väčšina klubov má opačné problémy, ako my tento rok. V nemajstrovskej kategórii OPEN v dramatickom finiši Ema, v štafete so svojim bratom Samom, tesne prehrala boj na cieľovej čiare o druhé miesto s kamarátkou Kamilou z Terezky Banská Bystrica a bolo z toho aj tak pekné tretie miesto. Hríbiky skončili siedme.