Tatry-orienteering

 

Keďže tento rok neorganizujeme BBO CUP a kolegovia z Košíc vynechávajú organizáciu tradičného KARST CUP, je to počas tohto leta s viacdennými pretekmi na Slovensku biednejšie. O to viac nás prekvapili organizátori z Ružomberka (alebo skôr rodina Sohlerovcov), ktorí pre nás s výdatnou pomocou kolegov z Českej republiky pripravili 4 etapové preteky v okolí Račkovej doliny na úpätí Západných Tatier. Preteky sa konali hneď po organizácii EYOC, preto sme sa ich zúčastnili v skromnejšom počte. Viacerí z nás totiž potrebovali dobehnúť svoje zameškané pracovné povinnosti, alebo im po náročnej organizácii na behanie nezostalo dosť síl.

Ubytovaní sme boli v pomerne dobre vybavenom kempe v blízkosti centra pretekov. Na dve etapy nás viezli autobusy. Pri účasti viac ako 800 pretekárov sa stalo, že neskoro štartujúci pretekári mali trochu problém dostať sa späť na zhromaždisko do centra pretekov, oveľa väčším problémom bolo skôr dostať sa do cieľa :-)

Náročný terén nás nachytal na hruškách už počas prvej etapy. Viacerí  z nás nabiehali kontroly na „pocit“ a doplatili na to aj niekoľkominútovou chybou.

V druhej etape, kedy sme si už dávali väčší pozor, sa náš pobyt v lese komplikoval hustým dažďom. Behalo sa však pomerne rýchlo, čo najviac vyhovovalo Ele, keď s dobrým pocitom dobehla prvá a stiahla tak svoju stratu z prvej etapy.

V sobotu nás čakala kráľovská etapa :-) Popis terénu spomínaný aj v pokynoch k pretekom hovoril o náročnej, bahnitej, zelenej a beh znemožňujúcej etape, o čom sme sa dôkladne presvedčili na vlastnej koži. Túto etapu nedokončilo viac ako 50 pretekárov zo štartového poľa. Viacerí trať prekonávali so sebazaprením, na druhej strane sa našli pretekári, ktorým sa táto etapa páčila najviac a vychvaľovali si ju. My sme boli radi, že nikomu z nás sa nepodarilo zapadnúť do blata naveky a že nik z nás nestretol v lese medveďa, ktorý sa v lese chvíľu motal medzi pretekármi. Dokonca na chvíľu zapózoval aj kameramanovi v tejto reportáži, ktorú si môžete pozrieť na tomto linku. Ele sa opäť preteky vydarili a zrazu bojovala o popredné umiestnenia vo svojej kategórii.

Posledná štvrtá etapa bola v pokynoch označená ako najrýchlejšia, preto sme po predchádzajúcich skúsenostiach na štarte všetci očakávali, čo tým organizátori mysleli :-) Našťastie sa naše obavy nepotvrdili a trate boli jednoduchšie a oveľa rýchlejšie.

Ako sme dopadli v konečnom zúčtovaní si môžete pozrieť vo výsledkoch na stránke TU.

Bohatú a peknú fotogalériu nájdete na facebook stránke pretekov Tatry-orienteering TU.

MiroH