Ako prebiehala organizácia v Lučenci?

 

Deň po pretekoch, ktoré človek organizuje býva taký zvláštny. „Bolo to dobré? Čo sme mohli urobiť lepšie?“ Z človeka to po pár dňoch opadne. Navyše, ak sa mu dostáva uznania a poďakovania chodia z rôznych strán, pochybnosti sa strácajú rýchlejšie. Určite nebolo všetko ideálne, no my v našom klube sa vždy snažíme o to, aby ľudia odchádzali z našich pretekov spokojní.

Kvôli opatreniam, ktoré sa menili zo dňa na deň, sme museli veľa vecí urobiť inak. Veď, pre mnohých pretekárov, ktorí na preteky v orientačnom behu chodia, nejde len o tú športovú stránku (áno, tá je prvoradá), je to najmä spoločenská udalosť. Ako odznelo z úst komentátora podujatia: „obrovskú výhodu máme v tom, že sa stretávame v najväčšej telocvični sveta – v prírode“.

Ako sme tento rok v Lučenci varili „čisto prírodný zážitok“ sa pokúsim opísať v nasledujúcich riadkoch. Šéfkuchár Igor mal kopec pomocných kuchárov a kuchtíkov, dokopy sa nás podieľalo na organizácii cca 20 ľudí. Nebudem ich všetkých menovať, ale veľké poďakovanie patrí každému, kto priložil ruku k dielu.

Prípravy sa v podstate rozbehli viac ako rok dopredu. Hlavným bol výber lokality a typ pretekov, aké chceme organizovať. Voľba nakoniec padla na Lučenec, MSR nočné a dve kolá INOV-8 CUP. Aj v tomto období finišujeme s rozhodovaním, čo a ako na rok 2021.

Šéfkuchár Igor pripravoval ingrediencie a povolenia. Hlavná lokalita, kde sme plánovali zhromaždisko, stroskotala, keď sme sa dozvedeli, že vodná nádrž Ľadovo je vypustená a okolie neokupujú rybári, ale bagre. Plán „B“ bol zrušený chvíľu pred zverejnením propozícií, a tak sme v spolupráci s Mestom Lučenec, ktoré pripravilo príjazdovú cestu na parkovanie, určili miesto centra pretekov netradične v strede lesa. Týmto im ako aj podporovateľom nášho športu, ktorý má v tomto meste tradíciu, hoci v ňom aktuálne klub orientačného behu nenájdete, vyslovujeme naše poďakovanie.

 

Spomenutý problém s voľbu zhromaždiska ovplyvnil aj fakt, že záver všetkých etáp bol podobný, čo poznačilo celkovú stavbu tratí. Napriek tomu stavitelia Jakub (nočné), Rasťo (dlhá trať) a Igor (stredná trať) využili maximum možností a trate viedli v takmer celej časti zmapovaného územia. Z počutia sa asi najviac páčili nedeľné trate, kedy sa mnohým pretekárom podarilo nájsť inú kontrolu ako práve tú ich. Dôvodom bolo osadenie veľkého množstva kontrol na malej ploche v peknom čistom lese, ktoré pretekári nabiehali z rôznych smerov. Toto sa muselo páčiť.

 

Poviete si: „povolenia máme, trate máme, prihlášky sú spustené“. Môžu začať komplikácie :). Ako prvé zrušená možnosť ubytovania na internáte a nemožnosť účasti pretekárov z Maďarska, ktorí sa k nám chystali. Zrušený bufet a v neposlednom rade piatok, v deň pretekov ako čerešnička na torte, telefonát z magistrátu Mesta Lučenec o tom, že mesto sa stalo červenou zónou. Našťastie, splnili sme všetko potrebné, ďalšie obmedzenia sa nás netýkali, a tak sme v piatok podvečer mohli privítať pretekárov.

 

Vráťme sa ešte k prihláškam. Neviem ako je to v prípade iných pretekov, predpokladám, že porovnateľne, no nerozumiem ako je možné, že pri účasti cca 200 pretekárov sme spracovali takmer 40 zmien, dohlášok a odhlášok v období medzi uzavretím prihláškového systému a prvým dňom pretekov. Nečudujem sa, že na mnohých pretekoch sa pri prezentácii vytvárajú dlhé rady, keďže organizátori bojujú so zmenami na poslednú chvíľu. Nedisciplinovanosť a neskoré príchody na prezentáciu sú kapitola sama o sebe. Chcel by som touto formou apelovať na organizátorov, aby nepodceňovali prípravu a spracovanie prihlášok a na väčšiu disciplinovanosť a zodpovednosť pretekárov. Tento odsek som tak trochu zneužil, ospravedlňujem sa, poďme radšej ďalej. :)

Auto naložené. Vydali sme sa do červenej zóny pripraviť zhromaždisko, štart a rozniesť prvé kontroly. Naši Bratislavčania sa trochu zdržali v zápchach, ale nakoniec všetko s prehľadom stihli. Keď už všade vládla tma, dobehli roznášači kontrol, ktorí boli tento rok len 4. Andrej, MiroP, Rasťo a v roli d´Artagnana Kasia. Spokojne ich za mušketierov môžeme označiť, veď každý z nich nabehal za 3 dni viac ako 50 kilometrov.

Dobeh poslednej pretekárky, pre nás neznámej účastníčky stále prekypujúcej neskutočnou pozitívnou energiou, a okolo polnoci sme konečne išli spať.

V podstate takto prebiehali nasledujúce dni. Roznos, stavba štartu, čakanie na dobehnutie posledného pretekára ... V sobotu večer stretnutie v najlepšej reštaurácii v meste, kde orientační bežci okupovali viac ako polovicu stolov veľkorysého priestoru.

Záver nedeľných pretekov patril vyhláseniu výsledkov, z ktorého si najlepší z MSR odniesli medailu. Na krk im ju zavesila primátorka, zároveň poslankyňa Národnej rady Slovenskej republiky, a viceprimátor mesta Lučenec. Nás teší, že jedna z nich sa ušla aj nášmu pretekárovi Maťovi. Zlato z elitnej kategórie ostáva „doma“ v ŠK HADVEO Banská Bystrica! Maťo vymenil roznos kontrol za súťaženie a oplatilo sa. Vyhodnocoval sa aj BBO CUP ako súčet časov za sobotné a nedeľné preteky. Vzhľadom na opatrenia obmedzujúce aj vyhlasovanie víťazov, rozhodli sme sa víťazov odmeniť melónom do vlastných rúk, a tak tí najlepší si z Lučenca neodnášali len zážitky, ale aj poriadny kus peňazí zeleniny. :)

Vyhlásením výsledkov a zbalením všetkého materiálu to všetko nekončí. Zverejnenie výsledkov, medzičasov a možnosti zakresliť si svoje postupy. Vybaľovanie materiálu, protokoly, vyúčtovanie nákladov a prímov .. Veď mnohí z Vás to koniec koncov poznajú. :)

 

Tešíme sa na Vás opäť, možno o rok na našich pretekoch. Či už v pozícii pretekára, alebo sa rozhodnete nám pomôcť a byť súčasťou príprav toho najlepšieho „čisto prírodného zážitku“.

Na úplný záver veľké poďakovanie ešte raz patrí všetkým zúčastneným pretekárom a každému členovi organizačného tímu od oficiálnych funkcionárov, spomenutých „Troch mušketierov“, spíkra Kusa, ktorý sa staral o podmaz a komentovanie, bezproblémovú časomieru v podaní Laca, ľudí na štarte, ľudí v priestore zhromaždiska a parkovania, každej ruky a nohy, ktorá prispela a v neposlednom rade ľuďom z Mesta Lučenecsponzorom.

CELKOVÉ VÝSLEDKY BBO CUP
VÝSLEDKY NEDEĽA

VÝSLEDKY SOBOTA
VÝSLEDKY MSR NOB

MiroH