BBO CUP 2016

 

Myšlienka usporiadať spoločné Otvorené majstrovstvá Maďarska a Slovenka v orientačnom behu na Ortútoch pri Banskej Bystrici bola pretavená do reálnej podoby uplynulý víkend 25. a 26. júna 2016 a dopadla na výbornú. Viac ako 1100 pretekárov si zmeralo svoje sily na pretekoch na strednej trati a v štafetách. Organizačný tím klubov ŠK HADVEO Banská Bystrica a TIPO Orienteering z Maďarska spravili maximum pre to, aby si všetci z pretekov odniesli tie najlepšie zážitky a tí najlepší mohli byť ocenení.

 

V hlavných elitných kategóriách sa v sobotu na pretekoch na strednej trati darilo najviac maďarským pretekárom, keď najrýchlejší z mužov bol maďarský reprezentant Áron Bakó. Najlepším zo Slovákov sa stal Michal Krajčík z klubu Akademik TU Košice. Striebornú medailu si vybojoval člen klubu Farmaceut Bratislava Pavol Bukovác, bronz získal Marián Dávidík z klubu KOBRA Bratislava. Všetci traja pretekári už viac krát reprezentovali Slovensko na vrcholových podujatiach v orientačnom behu.

 

V ženách bola v cieli s najlepším časom klasifikovaná Ildikó Szerencsi z Maďarska. Zo Sloveniek sa najviac darilo reprezentantke Jane Macinskej z klubu Akademik TU Košice, ktorá dlhodobo dokazuje, že patrí na Slovensku medzi najlepšie ženy v štartovom poli elitnej kategórie. Trochu predbehnem, keď spomeniem, že v nedeľných štafetách si vybojovala už tretiu zlatú majstrovskú medailu tento rok na pretekoch v orientačom behu. Tú prvú získala v šprinte, ktorý sa konal prednedávnom v Žiline. Striebro si na náročnej trati vybojovala Barbora Pijáková zo Sokola Pezinok a bronzovú medailu si odniesla manželka majstra Slovenska v hlavnej mužskej kategórii Kristína Krajčiková taktiež z klubu Akademik TU Košice.

 

Na vyhlásenie výsledkov, ktoré prebiehalo priamo v centre pretekov situovanom na rozľahlej lúke v lesoch nad obcou Malachov, sa prišiel pozrieť aj primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko. Bol prekvapený tým, ako dokázali organizátori pripraviť také veľké podujatie v odľahlej časti lesa, kde bolo pre účastníkov kvalitne pripravené zhromaždisko s ozvučením a vytvorenou WIFI sieťou, prostredníctvom ktorej mohli pretekári sledovať priebežné výsledky na svojich mobilných telefónoch a zároveň na plazmových obrazovkách umiestnených pri cieľovom stane. Nechýbali reklamné banery, vlajky, stany ako útočisko pred slnkom a dažďom a ako obvykle pre tých najmenších detská škôlka. Okrem toho organizátori zabezpečili pre všetkých dostatok pitnej vody, dobre zásobený bufet, stánky so športovým oblečením, zdravotnú pomoc a samozrejme dostatočný počet sociálnych zariadení. Neoceniteľnou však bola priateľská atmosféra vládnúca medzi všetkými zúčastnenými. Vyhlásenie výsledkov náhle prerušila búrka s bleskami, a tak sa muselo z dôvodu obáv o zdravie pretekárov odložiť na nasledujúci deň.

 

Na druhý deň sa všetci tešili na preteky štafiet, pri ktorých často krát dochádza k napätým situáciám. Trpezlivosť pretekárov však preverilo opäť počasie, keď došlo k preloženiu štartu prvých štafiet. Obloha sa však zakrátko rozjasnila a s polhodinovým meškaním mohlo postupne vybehnúť na svoju trať spolu viac ako 300 štafiet.

 

Elitnú kategóriu mužov ovládli slovenské štafety, keď prvá v cieli bola štafeta klubu KOBRA Bratislava v zložení Ondrej Piják, Martin Jonáš a Marián Dávidík. S viac ako 3 minútovou stratou dobehla štafeta Akademik TU Košice v zložení Martin Šmelík, Tomáš Mušinský a Michal Krajčík. Už s viac ako 15 minútovou stratou a celkovým 8. miestom si po slovenské bronzové medaily dobehla štafeta Farmaceutu Bratislava v zložení Peter Glončák, Peter Mižúr a Pavol Bukovác.

 

V ženách ovládli stupeň víťazov určený pre slovenské pretekárky štafety Akademiku TU Košice, keď vybojovali všetky tri cenné kovy. Najviac sa darilo štafete v zložení Jana Kršiaková, Kristína Krajčíková a Jana Macinská. Striebro patrilo štafete v zložení Antónia Šofranková, Natália Tyszová a Jana Slámová. Bronz si odniesli sestry Papugové Andrea, Katarína a Martina, ktoré štartovali v spoločnej štafete.

 

Kompletné výsledky a fotogalériu nájdete na stránke pretekov http://www.bbocup.com/.

 

Pozrieť náročnosť terénu a tratí si môžete na tejto stránke, kde si môžete zakresliť aj svoje postupy a porovnať sa so svojimi súpermi.

 

Na záver patrí poďakovanie všetkým organizátorom a hlavne sponzorom, bez ktorých by nebolo možné takéto veľké podujatie usporiadať. Nebýva totiž pravidlom, aby sa na Slovensku na pretekoch v orientačnom behu stretlo viac ako 1000 pretekárov. Že sa to podarilo dokazuje záujem čoraz viacerých nadšencov o tento nádherný šport spojený s prírodou. Preto veľká vďaka patrí členom klubov orientačného behu ŠK HADVEO Banská Bystrica a TIPO Orienteering, Mestu Banská Bystrica, Banskobystrickému samosprávnemu kraju, Lesom SR, spoločnosťiam twd, Monarex, Fagor, INOV-8, ESTIM, Evonik a za mediálnu podporu redakcii Priekopník.

 

ĎAKUJEME.

 

Miroslav Hríbik

Team ŠK HADVEO Banská Bystrica