MAJSTROVSKÝ VÍKEND V SKALÁCH

 

Pravdepodobne posledné tohtoročné celoslovenské preteky v orientačnom behu na území Slovenska sa posledný septembrový víkend konali v terénoch pod vrchom Vtáčnik. Usporiadatelia z klubu ŠK Sandberg Bratislava pre nás pripravili náročné preteky v terénoch, ktoré doteraz neboli použité a tak viacerí z nás netušili, čo presne nás bude čakať. Majstrovský víkend začal v sobotu pretekmi na stredných tratiach a v nedeľu pokračoval pretekmi v štafetách.

To, čo sme tušili a videli na ukážkach mapy zverejnenej pred pretekmi sa naplno potvrdilo. Nie náhodou sa obec, nad ktorou bolo zhromaždisko, volá Kamenec pod Vtáčnikom. V lese nás okrem strmých svahov čakal veľmi ťažký kamenistý podklad, úzke prechody medzi skalnými vežami a obrovské množstvo ďalších balvanov. V technicky veľmi náročnom teréne sa darilo najmä skúsenejším, rýchlosť behu nebola úplne rozhodujúca, aj keď fyzická stránka pretekára hrala tiež veľkú rolu.

 

Tri individuálne medaile a dve z pretekov štafiet sú potešiteľným výsledkom, aj keď medaile brali aj tí, od ktorých sa to tak úplne neočakávalo. V lepšom scenári sme teda mohli asi získať viac.

Najlepšie si počas celého víkendu počínala Ema, ktorá v sobotu nedala svojim súperkám šancu a vybehla si zlatú medailu (W16).  Navyše sa výborne zhostila svojej úlohy v elitnej štafete a na  druhom úseku porazila všetky slovenské pretekárky a posunula našu štafetu na priebežnú striebornú medailu, len pár sekúnd za zlatom. Našej štafete sa nakoniec medailu získať nepodarilo, ale o tom v článku trochu nižšie.

 

Určite najväčším prekvapením celého víkendu bola strieborná medaila Joxeho (prepáč Joxe, ale to, že získaš medailu si určite netušil ani ty sám :-)). Striebro v kategórii M35 je super.

Tretiu individuálnu medailu získala naša aktuálne jediná elitná pretekárka Ela, ktorá sa po zranení dokázala rýchlo vrátiť do O-kolotoča.

VÝSLEDKY MSR STREDNÁ TRAŤ


V nedeľňajších štafetách sa zrodilo ďalšie malé prekvapenie. V najmladšej veteránskej kategórii M105 získala bronzovú medailu naša „Béčková“ štafeta (MilanŠi-MilanT-Ľubo). Papierovo silnejšej (Igor-Andrej-Joxe) sa nedarilo na jednom z úsekov „oraziť“ všetky kontroly a skončila v poli diskvalifikovaných.

Striebornou medailou sa v škole môžu pochváliť svojim spolužiakom naše mladé pretekárky EllaSoňa (W14).

Ako som spomenul vyššie, v štafetách sa nám v ženskej elitnej kategórii medailu získať nepodarilo, ale aj štvrté miesto vzhľadom na zloženie (Ela-Ema-Aďa) je veľmi pekné a je možné, že po krátkej odmlke môžeme aj v tejto kategórii opäť bojovať o najvyššie priečky. Multi vekové zloženie: eliťáčka, šestnásť ročná a veteránka si viedla snubne a za bronzom zaostala len o pár minút.

 

Po dlhej dobe sa nám nepodarilo vyskladať elitnú mužskú štafetu. Časy, keď sme postavili na štart štyri mužské elitné štafety sú asi na chvíľu preč. Hold starneme a chvíľu potrvá, kým sa medzera medzi zakladajúcimi členmi ŠK HADVEO, ktorí postupne prechádzajú medzi veteránov a mladými puškami (alebo skôr ešte deťmi) vyplní. Rasťo ešte zatiaľ do veteránov nedorástol a tak si s MiromH obehol dva úseky v kategórii OPEN, a hlavne svojou zásluhou vybehol nehodnotené druhé miesto.

 

Celkovo môžeme víkend v skalách hodnotiť pozitívne. Tešíme sa na posledné majstrovské preteky na dlhých tratiach, ktoré sa nakoniec budú konať v spolupráci s maďarskými partnermi za hranicami nášho štátu. Zvyšné preteky v kalendári pre rok 2021, MSR v nočnom OB a preteky INOV-8 CUP pod hradom Likavka sa konať nebudú.

VÝSLEDKY MSR ŠTAFETY

MiroH

Za foto z terénu ďakujeme Rišovi B. a titulnú foto Martinovi J. Viac ich fotiek Vám ukáže po kliknutí na ich meno.

A jedna vizionárska. Elin pohľad do budúcnosti. Čo tam vidí? Nevieme ... :-)